مباحث عمومی شیمی معدنی - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

دانلود جزوه شیمی معدنی پیشرفته با موضوع ترم های طیفی

 

دانلود جزوه شیمی معدنی پیشرفته با موضوع ترم های طیفی

جزوه یا بهتر بگم اسلاید شیمی معدنی پیشرفته با موضوع ترم های طیفی که به صورت مفصل به بحث اعداد کوانتومی همراه با مروری کوتاه بر تاریخچه اعداد کوانتومی و همچنین جفت شدن در آرایش الکترونی و انواع آن و اثرات آنها در انتقالات الکترونی می پردازد کاری از دانشگاه فردوسی مشهد می باشد که تقدیم همه علاقمندان و شیمی پژوهان می شود.

برای دانلود رایگان این فایل بسیار مفید که به صورت PDF می باشد به ادامه مطلب بروید.

 

کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 • دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲
 • نشانه گذاری لایه های اتمی بور

  نشانه گذاری لایه های اتمی بور

   

  چرا نشانه گذاری برای لایه های الکترون در مدل بور با حرف K آغاز می شود؟
  نشانه گذاری های لایه های K  و L و M و… به عنوان بخشی از مدل اصلی کوانتومی ، در سال ۱۹۱۳ توسط بور پیشنهاد نشد،بلکه این نشانه گذاری ها نتیجۀ مطالعات تجربی پدیدۀ فلئورسانس پرتو X بود که توسط چارلز بارکله(۱۹۴۴-۱۸۷۷) ، در طول سالهای ۱۹۱۱-۱۹۰۶ انجام گرفت. بارکله،نمونه هایی از عنصرها را در برابر تابش های پرتو X بر حسب همگنی و قابلیت نفوذ آن ها(که بر حسب تعداد ورقه های فلز آلومینیوم که برای جذب آن ها لازم بود،اندازه گیری می شد) قرار داد و تابش های ثانویه را مشخص کرد. او دریافت که پرتوهای X ثانویه در دو گروه قرار می گیرند و از آن جا که تابش K قابلیت نفوذ بیشتری نسبت به تابش L داشت، آن ها را K و L نشانه گذاری کرد.

  کلیدواژه ها: , , , , , ,

 • سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲
 • تعیین تعداد لیگاند در کمپلکسها به روش جاب

   تعیین تعداد لیگاند در کمپلکسها به روش جاب

   

  در بسیاری از موارد نمی­توان تشکیل دهنده­های یک محلول را جدا کرد و به بررسی آنها پرداخت. ولی روش­هایی وجود دارد که به کمک آن­ها می­توان ترکیبات تشکیل شده در یک واکنش را بدون جدا کردن آنها مورد بررسی قرار داد. یکی از این روش­ها، روش جاب می­باشد. در این روش محلول­های Z و L که دارای مولاریته یکسان هستند را در نسبت­های گوناگون مخلوط کرده و کمپلکس طبق معادله زیر تشکیل می­شود.

  Z + nL → ZLn

   

  برای دانلود متن کامل این مطلب بسیار زیبا به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , ,

 • شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱
 • آشنایی با ترکیب های یون های کمپلکس فلزی

  آشنایی با ترکیب های یون های کمپلکس فلزی

  در این بحث، با اشکال و ترکیبات یون های کمپلکسی آشنا می شویم که با استفاده از لیگاندهای تک دندانه (لیگاندهایی که تنها یک پیوند با یون فلزی مرکزی تشکیل می دهند) شکل گرفته اند.

  احتمالا  با ترکیبات مواد مرکب ساده و نظریه دافعه جفت الکترونی آشنا هستید. متأسفانه این نظریه برای بیش تر یون های کمپلکس فلزی  عناصر واسطه صادق نیست. اما در این بحث یاد  می گیرید که این ترکیبات آن  چنان که به نظر سخت می آیند، نیستند.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , ,

 • سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
 • آشنایی با ترکیبات کوئوردیناسیون

  آشنایی با ترکیبات کوئوردیناسیون

  یون‌های کمپلکس، یون‌های چند اتمی هستند که از یک اتم فلزی واقع در مرکز ترکیب و چند یون کوچک‌تر متصل در اطراف اتم مرکزیکه لیگاند نامیده می شوند، تشکیل شده اند. نظریه‌ی برونستد- لوری نمی‌تواند چنین واکنشی را آن‌طور که نظریه‌ی اسید و باز لوئیس پیش‌بینی می‌کند، توضیح دهد. باز لوئیس اغلب لیگاند یک ترکیب کوئوردیناسیون است و در این ترکیب، فلز به صورت اسید لوئیس رفتار می‌کند، مانند:

  Al ۳++ ۶ H2O <—> [Al(H2O)6]+3

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱
 • مدل کاغذی سه بعدی سیستم های بلوری

  مدل کاغذی سه بعدی سیستم های بلوری

  برای دانلود مدل های کاغذی و سه بعدی انواع سیستم های بلوری (cubic, tetragonal, orthorhombic, hexagonal, rhombohedral, monoclinic and triclinic) بر روی لینک زیر کلیک کنید.

   

  دانلود مدل کاغذی سیستم های بلوری

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , ,

 • جمعه ۲۵ آذر ۱۳۹۰
 • مرکز آموزش آنلاین و اینتراکتیو شیمی

   

  سایت آموزش آنلاین و اینتراکتیو شیمی در همه گرایش ها بر مبنای کتاب (McMurry Fay Chemistry (4th Edition همراه با آزمون های آنلاین برای هر مبحث درسی

  استفاده از این سایت را به همه علاقمندان توصیه می کنم، چرا که بسیار مفید و پربار می باشد.

  برای مشاهده به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 • پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰
 • ۲ نظر