مقالات شیمی آلی - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

ترکیبات آلی کلردار و هالوآلکانها: دوست یا دشمن؟

ترکیبات آلی کلردار و هالوآلکانها: دوست یا دشمن؟

 

هالوآلکانها کاربردهای بسیار وسیعی در جنبه های گوناگون زندگی پیدا کرده اند. این ترکیبات در مبارزه با آفتهای محصولات کشاورزی و تولید ترکیبات شیمیایی باارزش و کنترل حشرات موذی و ناقلان بیماریها نقش بسزایی ایفا می کنند. از طرف دیگر، این مواد به دلیل واکنش پذیری کم در طبیعت انباشته و آلاینده هایی جدی محسوب میشوند.

در این مقاله تا حدودی به بررسی این دو جنبه متضاد این ترکیبات پرداخته شده است.

 

کلیدواژه ها: , , , , ,

 • پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۱
 • دانلود مقاله ای با موضوع سوختهای گیاهی

  دانلود مقاله Tanking Up با موضوع سوختهای گیاهی و دوستدار محیط زیست

   

  Tanking Up عنوان مقاله بسیار جالبی است که به موضوع سوختهای گیاهی و دوستدار محیط زیست می پردازد. این مقاله که توسط آقای Beth Nolte نگارش شده است در آوریل سال ۲۰۱۱ در مجله chemmatters به چاپ رسیده است.

  برای دانلود رایگان این مقاله زیبا به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۱
 • سیکلودکسترین‌ها: نانوکپسول‌های طبیعی

  سیکلودکسترین‌ها: نانوکپسول‌های طبیعی

  سیکلودکسترین‌ها – که گاهی سیکلوآمیلاز، سیکلومالتوز یا دکسترین‌های شاردینگر نامیده می‌‌شوند – نانوکپسولهای طبیعی تشکیل‌شده از واحدهای گلوکزی هستند. این واحدها با پیوندهای ۱ و ۴- α- گلوکوپیرانوزی به یکدیگر متصل شده‌‌اند. پرکاربردترین اُلیگوساکاریدهای طبیعی α- سیکلودکسترین، β- سیکلودکسترین، و γ- سیکلودکسترین (به ترتیب شامل ۶، ۷، و ۸ واحد گلوکز) هستند. یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌‌های سیکلودکسترین‌‌ها ایجاد کمپلکس درهم‌‌جای با مولکول‌‌های مهمان آبگریز در نانو حفره‌‌های خود است.

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله که توسط دکتر حسن نمازی و آقای ابوالفضل حیدری از دانشگاه تبریز نگارش شده است، به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 • چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۱
 • سیکلودکسترین، نانوذره ای با کاربردهای فراوان

  سیکلودکسترین، نانوذره ای با کاربردهای فراوان

   

  سیکلودکسترین‌ها مولکول‌های حلقوی هستند که از اتصال ۶، ۷ یا ۸ مولکول گلوکز ایجاد می‌شوند که به‌ترتیب γ، β، α سیکلودکسترین نامیده می‌شوند. سیکلودکسترین‌ها بعلت قرار گرفتن گروه‌های هیدروکسیل زیاد در مولکول‌های گلوکز تصور می‌شود که باید کاملا قطبی باشند ولی با توجه به ساختار فضایی خاصی که اختیار می‌کنند ویژگی‌های جالب و منحصربه‌فردی دارند. گروه‌های هیدروکسیل ثانویه (اتم‌های C3,C2 واحدهای گلوکزی) روی یک بخش مخروط ناقص قرار گرفته‌اند ؛ در حالی که گروه‌های هیدروکسیلی اولیه روی بخش مخالف مخروط ناقص قرار دارند. داخل مخروط ناقص حلقه‌ای از گروه C1، حلقه‌ای از اکسیژن‌های گلوسیدی و حلقه دیگری از گروه‌های C-H تشکیل شده است بنابراین داخل مخروط سیکلودکسترین در مقایسه با آب نسبتا غیر قطبی است. این‌ها باعث می‌شود مولکولی داشته باشیم که بیرون آن آبدوست است و میتواند در آب حل شود و حفره‌ای ناقطبی دارد که ماتریسی آب گریز به وجود می‌آورد، که با عنوان محیط میکروهمگن شناخته می‌شود. به همین دلیل سیکلودکسترین ‌ها در ایجاد کمپلکس در هم جای (کمپلکس‌های مهمان – میزبان) با گستره وسیعی از ترکیبات جامد، مایع و گاز از طریق سازوکار کمپلکس شدن مولکولی به کار برد. در این کمپلکس‌ها، مولکول مهمان درون حفره سیکلو دکسترین میزبان نگه داشته یا گنجانده می‌شود. این فرایند را در هم جای گرفتن می‌نامیم. تشکیل کمپلکس به خاطر هم اندازه بودن ابعاد حفره میزبان و مولکول مهمان است. توانایی آنها برای ایجاد کمپلکس‌های در هم جای با مولکول‌های آلی مهمان امکان ساختن رشته‌های فرامولکولی را فراهم نموده و بدین ترتیب است که ساختارهای مولکولی مانند: کاتنان‌ها، روتاکسین‌ها، پلی روتاکسین‌ها و تیوب‌ها ساخته شده‌اند.

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۱
 • ساخت غشای جداسازی گازی شامل سیکلودکسترین/پلی ‏وینیل‏ الکل به ‏منظور جذب گاز دی‏ اکسیدکربن و شیرین‏ سازی گاز

   ساخت غشای جداسازی گازی شامل سیکلودکسترین/پلی ‏وینیل‏ الکل به ‏منظور جذب گاز دی‏ اکسیدکربن و شیرین‏ سازی گاز

   

  یکی از مهم‏ترین روش‏های به‏ کار گرفته شده در فرآیندهای جداسازی گازها، استفاده از غشاها می ‏باشد. مهمترین خاصیت غشا توانایی آن در کنترل میزان عبورپذیری اجزای یک مخلوط گازی و یا مایع به منظور جداسازی یکی از اجزا است و برای رسیدن به این هدف، غشاهای پلی ‏یورتان/ پلی‏ وینیل‏ الکل و پلی‏ یورتان/ پلی‏ وینیل ‏الکل / α-سیکلودکسترین تهیه شده و عبورپذیری و انتخاب‏ پذیری غشاها در مورد گازهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. با اضافه کردن غشاهای ساخته شده از پلی‏ یورتان و پلی‏ وینیل‏ الکل عبورپذیری بیشتری برای گاز دی‏ اکسیدکربن دارند. غشای پلی یورتان / پلی‏ وینیل‏ الکل در مقایسه با غشاهای پلی‏یورتان خالص، عبورپذیری گازهای نیتروژن، اکسیژن و متان را کاهش و عبورپذیری دی‏ اکسیدکربن و در نتیجه انتخاب ‏پذیری دی‏ اکسیدکربن نسبت به بقیه گاز ها را افزایش می ‏دهد. در غشاهای پلی‏ یورتان/ پلی‏ وینیل ‏الکل حاوی ذرات α-سیکلودکسترین نشان داد با افزایش ذرات α-سیکلو دکسترین به غشاها، عبورپذیری گاز اکسیژن، نیتروژن و متان کاهش و عبورپذیری دی‏ اکسیدکربن افزایش می یابد.

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله به ادامه مطلب بروید.

  کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۱
 • یک نظر
 • سنتز نانوالیاف α-سیکلودکسترین/ پلی اتیلن گلیکول/ پلی وینیل الکل هیدرولیز شده تحت انرژی صوتی

  سیکلودکسترین ها به دلیل داشتن حفره درونی آبگریز و سطح خارجی آبدوست، قادر به تشکیل کمپلکس در هم جای غیر کوالانت با محدوده وسیعی از ملکول های مهمان می باشند.  از لحاظ شیمیایی، سیکلودکسترین ها الیگوساکاریدهای حلقوی شامل واحدهای گلوکوپیرانوز اتصال یافته به وسیله اتصالات گلیکوسایدیک (۱و۴) –α  می باشند. معمول ترین سیکلودکسترین ها،β ،α و γ-سیکلودکسترین با ۶، ۷ و ۸ واحد گلوکز می باشند که تفاوت آنها در سایز حلقه، حلالیت و تعداد واحدهای گلوکز آنها می باشد. در این پژوهش توانایی سیکلودکسترین ها در تشکیل کمپلکس های متفاوت با پلی اتیلن گلیکول، پلی وینیل الکل، ترکیب این دو ماده در شرایط دمایی و زمانی متفاوت و همچنین در حضور انرژی امواج صوتی  مورد بررسی قرار گرفت.توسعه های علمی جدیدی در نانوتکنولوژی پلیمرها با استفاده از این پلی روتاکسن های جدید مورد توجه قرار گرفته است. درصنایع رنگ، داروسازی و کاتالیست در صنایع شیمیایی و محصولات شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که زمان واکنش در تشکیل کمپلکس های سیکلودکسترین با پلی اتیلن گلیکول در حلال آب با توجه به دو نوع ریز ساختار مولکولی قفس و ستون بلورهای از کمپلکس های پلی  روتاکسن را تشکیل می دهد . نوآوری موجود در این تحقیقات، تشکیل ریزبلورهای پلی روتاکسن است که با استفاده از پلی وینیل الکل و یا پلی اتیلن گلیکول به صورت ستونی از تعادل زیر بدست آمده است.

   

  انتقال تعادلی ریز ساختارهای روتاکسن

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 • سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۱
 • ارائه یک روش رنگ سنجی برای شناسایی متانول در نوشیدنی های مختلف

  دانلود رایگان مقاله : ارائه یک روش رنگ سنجی برای شناسایی متانول در نوشیدنی های مختلف 

   

  ارائه یک روش رنگ سنجی برای شناسایی متانول در نوشیدنی های مختلف 

  علی رفیع زاده*، لیلا پورمحمد، شهاب شریعتی، ابراهیم میرزاجانی 

  مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، سال بیست و یکم، شماره ۸۴

   

   

   چکیده:
  سابقه و هدف : وجود متانول در انواع نوشیدنی ها باعث بروز مشکلات و نگرانی های مختلفی شده است. لذا ارائه یک روش کیفی آسان به منظور تشخیص متانول در نوشیدنی های مختلف ضروری به نظر می رسد. در این تحقیق، یک روش جدید با کاربری بسیار آسان، کم خطر، حساس و دقیق، مبتنی بر کاربرد واکنش گر رنگی کروموتروپیک اسید برای تشخیص کیفی متانول در انواع نوشیدنی ها ارائه شده است.
  مواد و روش ها : اساس کلی مطالعه بر تبدیل متانول به فرمآلدئید و ایجاد کمپلکس کاملاً اختصاصی بنفش رنگ بین فرمآلدئید و کروموتروپیک اسید در محیط به شدت گرم و اسیدی استوار بود. در این تحقیق، دو سری محلول با غلظت های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلی گرم در لیتر متانول در آب مقطر و ۱۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرم در لیتر متانول در اتانول ۶۰ درجه تهیه شدند تا حد تشخیص روش پیشنهادی مشخص شود.
  یافته ها : در غلظت های به ترتیب بیشتر از mg/L 10 در محلول آبی و mg/L 500 در اتانول ۶۰ درجه، پاسخ آزمایش مثبت و تغییر رنگ به بنفش مشهود بود. بنابراین، حد تشخیص این روش برای شناسایی متانول در محلول های فاقد اتانول mg/L 10 و در محلول های ۶۰ درجه اتانول mg/L 500 تعیین شد. کاربرد مقادیر اندک و محاسبه شده مواد واکنش گر در محیط کم آب، باعث حذف حرارت شده بود.
  استنتاج : روش پیشنهادی می تواند به آسانی و در زمانی بسیار کوتاه، بدون نیاز به امکانات خاص آزمایشگاهی و دانش فنی بالا، متانول را به صورت کیفی در انواع نوشیدنی ها شناسایی کند و از این رو می تواند، به عنوان یک روش شبه کنترلی برای تشخیص کیفی متانول در انواع نوشیدنی ها مورد استفاده قرار گیرد.

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , ,

 • پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۱
 • ۳ نظر