مهندسی شیمی - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

دانلود مقاله تجزیه و تحلیل سیستم تبرید واحد آمونیاک به منظور کاهش مصرف انرژی

تجزیه و تحلیل سیستم تبرید واحد آمونیاک به منظور کاهش مصرف انرژی 

 

تجزیه و تحلیل  سیستم تبرید واحد آمونیاک به منظور کاهش مصرف انرژی

 بهروز راعی۱، *، فرهاد شهرکی۲، محمد خرم۲، آرزو قادی۳

 ۱- عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر

۲- دانشیار گروه مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی شهید نیکبخت، دانشگاه سیستان و بلوچستان

۳- عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد آیت الله آملی

 

برای افزایش راندمان مصرف انرژی و کاهش اتلاف حرارتی در صنایع مختلف، چندین روش وجود دارد که یکی از بهترین آنها فناوری پینچ می‌باشد. در این مقاله ابتدا شبکه تبادلگرهای حرارتی سیستم تبرید واحد آمونیاک مجتمع پتروشیمی رازی به منظور کاهش مصرف انرژی با استفاده از فناوری پینچ مورد تحلیل قرار گرفت. با استفاده از نتایج به دست آمده، مشخص گردید که فناوری پینج توانایی هدف‌گذاری کار محوری را نداشته و پیشنهاد گردید، برای بهینه سازی واحد‌هایی که دارای سیستم تبرید و توان هستند از روش تحلیل ترکیبی پینچ و اکسرژی (CPEA) استفاده گردد. در قسمت تحلیل سیستم با استفاده از روش ترکیبی پینچ و اکسرژی، نتیجه گردید که در سیستم تبرید واحد آمونیاک از جریان‌های سرد فرآیندی (آمونیاک سرد تولیدی) برای خنک کردن جریان‌های گرم واحد استفاده می‌گردد، به همین دلیل امکان اصلاح سیکل تبرید بدون تغییر در فرآیند مرکزی امکانپذیر نیست. سپس پیشنهادهایی برای بهبود سیستم تبرید ارائه گردیده است که از جمله می‌توان به استفاده ازاکونومایزر، پیش خنک کننده و سیکل چند مرحله ای در واحد و همچنین حذف جریان ۱۱۱-FFD3 را نام برد. بعد از تجزیه و تحلیل واحد مشخص گردید که تبادلگر۱۲۸-E به عنوان پیش خنک کننده و فلش‌های ۱۱۰-F و ۱۱۱-F و ۱۱۲-F به عنوان اکونومایزر در سیستم تبرید واحد آمونیاک عمل نموده و همچنین مایع سردساز آمونیاک در سه سطح دمایی ۳۳- ،۷- و ۵/۱۳درجه سانتیگراد (سیکل تبرید سه مرحله‌ای) در واحد استفاده می‌گردد که این عوامل همگی کاهش کار محوری مصرفی در کمپرسور را سبب می‌گردند. همچنین حذف جریان ۱۱۱-FFD3 منجر به کاهشی به میزان ۲٪ دراتلاف اکسرژی شبکه تبادلگرهای حرارتی سیستم گردید.

 

کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 • چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱
 • ۲ نظر
 • دانلود مقاله چرخه قدرت مخلوط آب و آمونیاک (کالینا) تحت شرایط فوق بحرانی

  دانلود رایگان متن کامل مقاله چرخه قدرت مخلوط آب و آمونیاک (کالینا) تحت شرایط فوق بحرانی 

   

  برای دانلود رایگان متن کامل مقاله چرخه قدرت مخلوط آب و آمونیاک (کالینا) تحت شرایط فوق بحرانی که توسط آقایان آبتین عطایی، محمد یوسف علیزاده، سهند بهبودی کلهری در اسفند ماه سال ۱۳۹۰ در شماره ۶۶ از سال هفتم نشریه نفت و انرژی به چاپ رسیده است به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , ,

 • سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱
 • دانلود مقاله شبیه سازی و بهینه سازی فرآیند تولید آمونیاک تحت لیسانس کلاگ

   دانلود مقاله شبیه سازی و بهینه سازی فرآیند تولید آمونیاک تحت لیسانس کلاگ

   

  آمونیاک از مهم ترین محصولات پتروشیمی می باشد که در سطح گسترده ای در دنیا تولید می شود و نقش عمده ای در تولید سایر محصولات شیمیایی دارد. هیدروژن و نیتروژن خوراک اصلی سنتز آمونیاک می باشند. معمولاً هیدروژن از طریق فرایند تبدیل با بخارآب هیدروکربن های سبک (گاز طبیعی) و نیتروژن از هوا به دست می آید. در این مقاله فرایند تولید آمونیاک تحت لیسانس کلاگ، با استفاده از نرم افزار هایسیس در حالت پایا شبیه سازی شده و نتایج آن با داده های واقعی فرایند مقایسه گردیده و گزارش شده است. پس از اطمینان از صحت شبیه سازی شرایط بهینه عملکردی فرایند به منظور افزایش میزان تولید آمونیاک بررسی شده است.

   

  برای دانلود رایگان متن کامل این مقاله زیبا که با تلاش آقایان نیما رمضانی، ماشاالله رضاکاظمی و محمد رضا دهقانی به رشته تحریر در آمده است به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , ,

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۱
 • دانلود رایگان مقاله روشهای بهبود توزیع دما در محفظه احتراق ریفرمر اولیه واحد آمونیاک …

  دانلود مقاله روشهای بهبود توزیع دما در محفظه احتراق ریفرمر اولیه واحد آمونیاک جهت افزایش طول عمر لوله های کاتالیستی 

   

  روشهای بهبود توزیع دما در محفظه احتراق ریفرمر اولیه واحد آمونیاک جهت افزایش طول عمر لوله های کاتالیستی

  مهدی اردکانیان *، جلال جواد نژاد

   

   

  جهت افزایش عمر لوله های کاتالیستی این کوره در راستای استمرار تولید و کاهش هزینه ها می باشد. معمولا” جنس تیوبهای کاتالیستی از ترکیبات نیکل و کروم بوده و طوری انتخاب می گردد که مقاومت زیادی دربرابر استرس های ناشی از کار دردرجه حرارت و فشارهای بالا داشته باشد ولی عمر این تیوبها رابطه مستقیم با دمای کوره و دمای پوسته تیوبها داشته بطوریکه در بعضی موارد حاد زمان کارکرد تیوب را به نصف کاهش می دهد. پس از اتمام ساعت کارکرد طراحی شده , پایان عمر تیوبها به صورت نشتی و یا Rupture کردن آشکار می شود که علاوه بر خطرات آتش سوزی و انفجار باعث Down-Time واحد نیز می گردد. علاوه بر این موارد هزینه ساخت و تولید این تیوبها نیز با توجه به شرایط ویژه آنها بالا می باشد لذا افزایش عمر این تیوبها از طریق بهبود شرایط عملیاتی و شرایط کوره از دید اقتصادی نیز مهم می باشد. از آنجاییکه شرایط طراحی کوره های ریفرمر در مجتمع های مختلف وابسته به ظرفیت , شرایط Ambient و ترکیب خوراک می باشد علاوه بر راه حل های ‌ژنریک نیاز به مطالعه موردی و تصحیح شرایط کوره جهت افزایش بازده و طول عمر تیوبهای ارزشمند آن می باشد. در مجتمع پتروشیمی خراسان این تیوبها پس از یکصد هزار ساعت کارکرد طراحی همچنان بدون مشکل خاصی در سرویس قرار دارند.

   

  برای دانلود متن کامل این مقاله به صورت فایل PDF به ادامه مطلب بروید.

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۱
 • شبیه‎سازی راکتورهای کاتالیستی با بستر ثابت و سیالی جهت احیاء NOx توسط آمونیاک

   شبیه‎سازی راکتورهای کاتالیستی با بستر ثابت و سیالی جهت احیاء NOx توسط آمونیاک

   

  شبیه‎سازی راکتورهای کاتالیستی با بستر ثابت و سیالی جهت احیاء NOx توسط آمونیاک

   

  داریوش مولا، امیر منصوری زاده

  بخش مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی ،دانشگاه شیراز 

   

  امروزه آلودگی هوا به عنوان یکی از معضلات شهرهای بزرگ شناخته شده است و در این راستا NOکه مخلوطی از اکسیدهای نیتروژن می‎باشد. به عنوان یکی از اجزاء آلاینده گازی هوا شناخته شده است. هدف از این تحقیق بررسی احیاء کاتالیستی اکسیدهای نیتروژن می‎باشد. برای این منظور از عامل تبدیل آمونیاک بر روی کاتالیست کک فعال به دلیل فراوانی و عملکرد مناسب در دمای پایین (C ْ ۲۵۰ـ ۱۰۰) استفاده می‎شود. واکنشهایی که در این حالت اتفاق می‎افتند، شامل احیاء NO با کربن، اکسیداسیون آمونیاک با اکسیژن، احیاء NO با آمونیاک (واکنش اصلی) و واکنش آمونیاک با SO2 می‎باشند. با مشخص بودن روابط سینتیکی واکنشها، شبیه‎سازی کامپیوتری برای راکتورهای کاتالیستی با بستر ثابت و سیالی انجام گرفته است.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 • یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۱