تازه های دنیای شیمی - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۲

برندگان جایزه نوبل شیمی 2012 

آکادمی سلطنتی علوم سوئد چهارشنبه ۱۹ مهرماه جایزه نوبل شیمی را به برای رابرت جی لفکویتز و برایان کوبیلکا برای مطالعه درباره گیرنده های همراه G پروتئین اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل شیمی را به رابرت جی لفکویتز و برایان کوبیلکا از کشور آمریکا برای مطالعه درباره گیرنده های همراه G پروتئین جایزه نوبل شیمی امسال را دریافت کردند.

کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۱
 • یک نظر
 • دانلود مقاله ای با موضوع سوختهای گیاهی

  دانلود مقاله Tanking Up با موضوع سوختهای گیاهی و دوستدار محیط زیست

   

  Tanking Up عنوان مقاله بسیار جالبی است که به موضوع سوختهای گیاهی و دوستدار محیط زیست می پردازد. این مقاله که توسط آقای Beth Nolte نگارش شده است در آوریل سال ۲۰۱۱ در مجله chemmatters به چاپ رسیده است.

  برای دانلود رایگان این مقاله زیبا به ادامه مطلب بروید.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 • پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۱
 • تکنیک­های نوین آنالیز مواد: جداسازی صابونی

  تکنیک­های نوین آنالیز مواد: جداسازی صابونی

  یافته­ های جدید محققین نشان می­دهد که فیلم­های مخصوصی از جنس مواد شوینده می­تواند برای جداسازی و خالص نمودن یک انانتیومر معین از میان مخلوطی از انانتیومر­ها مورد استفاده قرار گیرد­. چنان­که می­دانیم یک فیلم صابون می­تواند یک لایه چربی را به سادگی بشوید و آن را به صورت محلول در آب در­آورد­، اما به تازگی مشخص شده است که اگر این فیلم با یک فاز ثابت کروماتوگرافی حلقه­ای شکل مانند پلی­ ساکارید سیکلودکسترین همراه شود­، می­تواند برای جداسازی دو انانتیومر یک مولکول به کار رود­.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , ,

 • سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱
 • ۲ نظر
 • اثبات وجود‌ فلوئور‌ خالص‌ در طبیعت‌ برای‌ اولین‌ بار‌

  اثبات وجود‌ فلوئور‌ خالص‌ در طبیعت‌ برای‌ اولین‌ بار 

   

  اثبات وجود‌ فلوئور‌ خالص‌ در طبیعت‌ برای‌ اولین‌ بار‌  (پایان‌ یک مناقشه‌ دویست‌ ساله !):

  در استفاده از فلوئور، این واکنش گراترین عنصر درمیان تمام عناصر،همیشه احتیاط کامل توصیه می شود. این عنصر بقدری واکنش گرا است که دستگاهها و ظروف آزمایشگاهی نیز تاب مقاومت درمقابل آن را نداشته و کارکردن با آن امکانات و شرایط ویژه ای را طلب می کند. ولی با این حال فلوئور دارای کاربردهای فراوانی می باشد که از آن جمله عبارتند از : برخی از انواع پوشش های حفاظت خوردگی و همچنین تولید گوگرد هگزا فلوئورید یا هگزا فلوئورو سولفید که یکی ازکابردهای آن ساخت عایق های الکتریکی برای برق فشارقوی است.

  کلیدواژه ها: , , , , , ,

 • یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۱
 • یک نظر
 • جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ برای کاشف شبه‌بلورها

  دانیل شختمن (Dan Shechtman) برنده جایزه نوبل شیمی 2011 به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals)جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ به دانیل شختمن (Dan Shechtman) به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals) ، ساختارهای شیمیایی شبه‌موزائیکی که پیش از این پژوهشگران وجود آنها را ناممکن تصور می‌کردند، اهدا شد.

  به گزارش آسوشیتدپرس آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد کشف شختمن در سال ۱۹۸۲ به طور بنیادی نحوه نگرش شیمی‌دانان به مواد جامد تغییر داد. کشف شختمن در ابتدا با مخالفت شدید جامعه علمی روبه‌رو شد، و حتی باعث اخراج او از گروه پژوهشی‌اش در آمریکا شد.

  به گفته آکادمی اما از آن هنگام به بعد شبه‌بلورها در آزمایشگاه‌ها تولید شده‌اند و یک شرکت سوئدی آنها در یکی از مقاوم‌ترین انواع فولاد یافت که اکنون در فراورده‌هایی مانند تیغ ریش‌تراشی و سوزن‌های نازک به طور اختصاصی ساخته‌شده برای جراحی چشم، به کار می‌رود.

  دانشمندان همچنین در حال آزمایش استفاده از شبه‌بلورها در پوشش‌های ماهی‌تابه‌ها، ایزولاسیون حرارتی موتورها، و دیود‌های گسیل‌کننده نور یا LEDها هستند.

  کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 • جمعه ۲۲ مهر ۱۳۹۰
 • سی و ششمین سمینار بین المللی HPLC و تکنیکهای مرتبط با آن

   

  The International Symposium on High Performance Liquid Phase Separations and Related Techniques is an international forum for scientific discussion of the methods of high performance liquid chromatography in its various forms, along with the complementary separation techniques such as electrophoresis, electrochromatography, field-flow fractionation, supercritical fluid chromatography and hyphenated techniques, such as LC-MS and CZE-MS. The field of microfluidics or lab-on-a-chip is also included.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , ,

 • جمعه ۱۳ خرداد ۱۳۹۰
 • تولید نانولوله های کربنی به شکل میکروسنسورهای شیمیایی آماده

  قابلیت های نانولوله های کربنی به عنوان یک ماده ی بسیار خوب، اجتناب ناپذیر است. ولی یک عیب نانولوله های کربنی این است که وقتی برای اولین بار ساخته می شوند، به شکل توده ی ناخوشایندی از یک ماده ی سیاه دوده ای در ته یک لوله ی آزمایشی درمی آیند.

  کلیدواژه ها: , , , ,

 • شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰