دانشمندان - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ برای کاشف شبه‌بلورها

دانیل شختمن (Dan Shechtman) برنده جایزه نوبل شیمی 2011 به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals)جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ به دانیل شختمن (Dan Shechtman) به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals) ، ساختارهای شیمیایی شبه‌موزائیکی که پیش از این پژوهشگران وجود آنها را ناممکن تصور می‌کردند، اهدا شد.

به گزارش آسوشیتدپرس آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد کشف شختمن در سال ۱۹۸۲ به طور بنیادی نحوه نگرش شیمی‌دانان به مواد جامد تغییر داد. کشف شختمن در ابتدا با مخالفت شدید جامعه علمی روبه‌رو شد، و حتی باعث اخراج او از گروه پژوهشی‌اش در آمریکا شد.

به گفته آکادمی اما از آن هنگام به بعد شبه‌بلورها در آزمایشگاه‌ها تولید شده‌اند و یک شرکت سوئدی آنها در یکی از مقاوم‌ترین انواع فولاد یافت که اکنون در فراورده‌هایی مانند تیغ ریش‌تراشی و سوزن‌های نازک به طور اختصاصی ساخته‌شده برای جراحی چشم، به کار می‌رود.

دانشمندان همچنین در حال آزمایش استفاده از شبه‌بلورها در پوشش‌های ماهی‌تابه‌ها، ایزولاسیون حرارتی موتورها، و دیود‌های گسیل‌کننده نور یا LEDها هستند.

کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 • جمعه ۲۲ مهر ۱۳۹۰
 • جابر بن حیان

   

  جابر بن حیان

  ابو موسی جابر بن حیان یا ابوموسی جابر ابن حیان (متولد سال ۱۰۰ هجری شمسی معادل با ۷۲۱ میلادی در توس – وفات در سال ۱۹۴ هجری شمسی معادل با ۸۱۵ میلادی در کوفه) دانشمند و کیمیاگر و فیلسوف شیعه ایرانی بود. او را «پدر علم شیمی» نامیده‌اند و بسیاری از روش‌ها (مانند تقطیر) و انواع ابزارهای اساسی شیمی مانند قرع و عنبیق را به او نسبت می‌دهند. بسیاری او را ایرانی و برخی نیز او را عرب می‌دانند. با این همه به اتفاق پژوهشگران بر این باورند که زادگاه او شهر توس در خراسان ایران بوده‌است.

   

  کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , ,

 • شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۰
 • مطالبی چند پیرامون عدد آووگادرو

  آووگادرو ، با استفاده از قانون فاراده که مقدار الکتریسیته لازم برای آزاد کردن یک یون گرم +H را ۹۶۴۸۷ کولن بدست آورده بود و با استفاده از بار الکترون ، این عدد را بدست آورد. زیرا ۹۶۴۸۷ کولن الکتریسیته برای آزاد کردن یک مول الکترون مصرف می شود. پس :

   

  N=96487 / (1.6021*10-19)  = ۶٫۰۲۲۵*۱۰۲۳

  کلیدواژه ها: , , , , ,

 • شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰
 • کوهنوردی پس از فتح اورست

  یک دانشمند آلمانی که پژوهش هایش در مورد واکنش های شیمیایی در سطح جامد بر حوزه های بسیار گوناگونی (از کشاورزی گرفته تا تولید صنعتی و اقلیم شناسی) موثر بوده است، جایزه نوبل شیمی ۲۰۰۷ را دهم اکتبر (هجدهم مهر ماه) از آن خود کرده است.

  کلیدواژه ها: , , , ,

 • شنبه ۲۵ دی ۱۳۸۹
 • باز هم مندلیف …

  دیمیتری ایوانویچ مندلیف در روز هفتم فوریه حدود سال ۱۸۳۴ در توبولسک سیبری به دنیا آمد. نام مادرش ماریا دیمیتریونا کورنیلیو و نام پدرش ایوان پاولوویچ مندلیف است. پدرش به دلیل اینکه اسب معامله می کرد مندلیف (معامله کردن) نامیده شد.

  کلیدواژه ها:

 • چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۹
 • مندلیف

  مندلیف

  دیمیتری ایوانوویچ مندلیف زیر و رو کننده علم شیمی و فرزند یکی از مدیران مدرسه محلی در ۷ فوریه ۱۸۳۴ در شهر توبولسک واقع در روسیه متولد شد وی در سال ۱۸۶۹ دکتر علوم و استاد شیمی دانشگاه شد و در همین سال ازدواج کرد در این هنگام فقط ۶۳ عنصر از نظر شیمی دانها شناخته شده بود مندلیف در این فکر بود که خواص فیزیکی و شیمیایی عناصر تابعی از جرم اتمی آنهاست. بدون قانون تناوبی نه پیش بینی خواص عناصر ناشناخته میسر بود و نه به فقدان یا غیبت برخی از عناصر می شد پی برد.

  کلیدواژه ها: ,

 • چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۹
 • دکتر کمال الدین جناب

  کمال الدین جناب در سال ۱۳۱۲ به فرانسه رفت. دوره‌ی تحصیل لیسانس فیزیک و ریاضی رادوباره در دانشگاه نانسی گذراند. دوره‌ی لیسانس شیمی را در دانشگاه سوربن تمام کردو شاگرد اول دانشگاه شد.
  استاد دکتر کمال الدین جناب در سال ۱۲۸۷ خورشیدی در شهر اصفهان به دنیا آمد. پدرشمیرسید علی جناب اهل علم و تقوا بود، در فقه و اصول تجربه داشت، زبان عربی و فرانسهمی‌دانست با ریاضیات و اخترشناسی قدیم کاملا آشنا بود، به کسب دانش جدید و گسترش آنتوجه توجه فراوان داشت و اعضای خاندان خود را به علم آموزی و تاسیس مدارس جدیدتشویق می کرد.

  کلیدواژه ها:

 • چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۹
 • ۲ نظر