نوبلیست ها - مجله شیمیدان

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ برای کاشف شبه‌بلورها

دانیل شختمن (Dan Shechtman) برنده جایزه نوبل شیمی 2011 به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals)جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۱ به دانیل شختمن (Dan Shechtman) به خاطر کشف شبه‌بلورها(quasicrystals) ، ساختارهای شیمیایی شبه‌موزائیکی که پیش از این پژوهشگران وجود آنها را ناممکن تصور می‌کردند، اهدا شد.

به گزارش آسوشیتدپرس آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد کشف شختمن در سال ۱۹۸۲ به طور بنیادی نحوه نگرش شیمی‌دانان به مواد جامد تغییر داد. کشف شختمن در ابتدا با مخالفت شدید جامعه علمی روبه‌رو شد، و حتی باعث اخراج او از گروه پژوهشی‌اش در آمریکا شد.

به گفته آکادمی اما از آن هنگام به بعد شبه‌بلورها در آزمایشگاه‌ها تولید شده‌اند و یک شرکت سوئدی آنها در یکی از مقاوم‌ترین انواع فولاد یافت که اکنون در فراورده‌هایی مانند تیغ ریش‌تراشی و سوزن‌های نازک به طور اختصاصی ساخته‌شده برای جراحی چشم، به کار می‌رود.

دانشمندان همچنین در حال آزمایش استفاده از شبه‌بلورها در پوشش‌های ماهی‌تابه‌ها، ایزولاسیون حرارتی موتورها، و دیود‌های گسیل‌کننده نور یا LEDها هستند.

کلیدواژه ها: , , , , , , ,

  • جمعه ۲۲ مهر ۱۳۹۰
  • کوهنوردی پس از فتح اورست

    یک دانشمند آلمانی که پژوهش هایش در مورد واکنش های شیمیایی در سطح جامد بر حوزه های بسیار گوناگونی (از کشاورزی گرفته تا تولید صنعتی و اقلیم شناسی) موثر بوده است، جایزه نوبل شیمی ۲۰۰۷ را دهم اکتبر (هجدهم مهر ماه) از آن خود کرده است.

    کلیدواژه ها: , , , ,

  • شنبه ۲۵ دی ۱۳۸۹