کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنی


موقعیت شما :

موتور جستجوگر آنلاین شیمی ویرایشگر آنلاین شیمی

ارسال مطلب

ارسال مطلب

کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنی

 • دسته: نانو شیمی
 • بازديد: 707 بار
  چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱
  GD Star Rating
  loading...
  • کاهش اندازه فونت
  • افزايش اندازه فونت

 

 

[dropshadowbox align=”center” effect=”lifted-both” width=”250px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنی[/dropshadowbox]

 

فرزاد سخاوتی[۱]

F.Sekhavati@gmail.com

 

 

چکیده

با توجه به گسترش روز افزون فناوری نانو و ایجاد تحولات بزرگ در صنایع مختلف توسط این فناوری لازم است که هر کسی بسته به تخصص خود اطلاعی هر چند کلی از کاربردها و قابلیت‌های فناوری نانو داشته باشد. در این مقاله ابتدا توضیحی کلی راجع به فناوری نانو داده شده است و با توجه به اهمیت و نقش گسترده نانولوله‌کربنی در فناوری نانو این ماده معرفی و خواص آن ذکر شده‌است، در ادامه به توضیح برخی از کاربردهای نانولوله‌ها در صنایع مرتبط با مهندسی مکانیک چون کامپوزیت‌ها، محرک‌ها و فیلترها پرداخته شده است.

 

مقدمه

  یک نانومتر یک میلیونیوم یک متر است بنابراین نانو آن بخش از است که ماده را در مقیاسی بسیار کوچک بررسی می‌کند؛ و فناوری نانو به تولید و ساخت در مقیاس مولکولی و اتمی می‌پردازد، یا به عیارت دیگر با اجسام و ساختارها و سیستم‌هایی سر و کار دارد که حداقل در یک بعد اندازه‌ای کمتر از۱۰۰ نانومتر دارند. با پیشرفت و گسترشی که و فناوری نانو طی چند سال اخیر داشته است انتظار می‌رود که به زودی تمامی زمینه‌های و فناوری را تحت تاثیر خود قرار دهد.

  صنایع مرتبط به مهندسی مکانیک را نیز بی بهره نگذاشته است و تحولات زیادی را از تولید کامپوزیت‌ها با استفاده از نانومواد تا تولید شتاب‌سنج هایی در اندازه نانو، ایجاد نموده است. در صنایع خودروسازی در قسمت‌های مختلف ماشین کاربردهای را می‌بینیم، از شیشه‌های خود تمیز شو و بدنه‌های ضدخش گرفته تا ‌هایی با طول عمر بیشتر و وزن کمتر. در این میان نانولوله‌های کربنی[۲] یکی از مواد اولیه‌ای هستند که به علت ویژگی ساختمانی‌، دارای کاربردهای مکانیکی مختلف و ویژه‌ای هستند.

 

 

نانولوله‌های کربنی

نانولوله‌های کربنی یکی ازمهم ترین ساختارها در مقیاس نانو هستند.این مواد اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط دانشمندی ژاپنی به نام ایجما[۳] در درون دوده‌های حاصل از تخلیه الکتریکی کربن در یک محیط حاوی گاز نئون کشف شد.[[۱]] این ترکیبات شیمیایی ، با ساختار اتمی شبیه صفحات گرافیت، از استوانه‌هایی با قطر چند نانومتر و طولی تا صدها میکرومتر تشکیل شده‌اند.

  نانولوله‌ها دارای مدول یانگی تقریباً ۶ برابر فولاد ( ۱TPa) و چگالی برابر ۱٫۴ g/cm3  هستند. [[۲]] این مواد در جهت محوری مقاومت کششی بسیار زیادی دارند و این مزیت بسیار خوبی برای ساخت سازه‌هایی با مقاومت بالا در جهت خاص است. دلیل این مقاومت بالا از یک طرف استحکام پیوند کربن-کربن در ساختار نانولوله‌کربنی و از طرف دیگر شکل شش ضلعی این ساختار است که به خوبی بار را در میان پیوندها توزیع می‌کند. از طرف دیگر پایداری حرارتی نانولوله‌ها نیز بسیار بالا است.  این خواص منحصربه فرد مکانیکی در نانولوله‌‌ها امکان استفاده از آن‌ها را در کاربردهای مختلف فراهم می‌کند. از جمله این کاربردها می توان از الکترونیک در مقیاس نانو، استفاده در کامپوزیت‌ها و نیز به عنوان وسایل ذخیره کننده گازها نام برد.

 

مقاومت نانولوله‌ها

رفتار مکانیکی نانولوله‌های کربنی به عنوان یکی از بهترین فیبرهای کربنی‌ای که تا کنون ساخته شده اند، بسیار شگفت انگیز است. فیبرهای کربنی معمول دارای مقاومتی تا ۵۰ برابر مقاومت مخصوص (نسبت مقاومت به چگالی)  فولاد هستند و از طرف دیگر تقویت کننده‌های خوبی در برابر بار در کامپوزیت‌ها هستند. بنابراین نانولوله‌ها یکی از گزینه‌های ایده‌آل در کاربرد ساختمانی[۴] هستند.

در نانولوله‌های کربنی چندلایه مقاومت حقیقی در حالات واقعی بیشتر تحت تاثیر لغزیدن استوانه‌های گرافیتی نسبت به هم قرار دارد. در واقع آزمایشاتی که به تازگی با استفاده از میکروسکوپ الکترونی[۵] جهت اندازه گیری تنش‌های نانویی صورت گرفته است مقاومت کششی نانولوله‌های کربنی چندلایه مجزا را اندازه گیری کرده اند.[[۳]] نانولوله‌ها بر اثر شکست sword-in-sheathمی‌شکنند. این نوع شکست مربوط به لغزش لایه‌ها در استوانه‌های هم محور نانولوله چندلایه ونیز شکست استوانه‌ها به طور مجزا است. مقاومت کششی دیده شده در نانولوله‌های چندلایه حدود <60GPa بوده‌ است.

اندازه‌گیری مقاومت یک نانولوله تک‌لایه مجزا مشکلات زیادی دارد. به تازگی روشی جهت این اندازه‌گیری پیشنهاد شده است: در این روش از یک میکروسکوپ نیروی اتمی استفاده می کنند تا خمشی را در نانولوله ایجاد کنند سپس با اندازه‌گیری مقدار جابجایی می توان ویژگی‌های مکانیکی آن را با مقادیر عددی بیان کرد.[[۴]] اکثریت آزمایشاتی که تاکنون صورت گرفته مقدار تئوری پیش‌بینی شده برای مدول یانگ نانولوله(۱TPa) را تایید می‌کنند؛ ولی در حالی که پیش‌بینی مقاومت کششی در تئوری حدود ۳۰۰GPa بوده است، بهترین مقادیر تجربی نزدیک به ۵۰GPa می باشد.  که اگرچه با تئوری فاصله‌ دارد اما هنوز هم تا ده برابر بیشتر از فیبرهای کربنی است.

شبیه سازی‌ها در نانولوله های تک لایه نشان می‌دهد که رفتار شکست و تغییر شکلی بسیار جالبی در آن‌ها وجود دارد. نانولوله‌ها در تغییر شکل‌های بسیار بالا با آزاد کردن ناگهانی انرژی به ساختار دیگری تبدیل می شوند. نانولوله‌ها تحت بار دچار کمانش و پیچش می شوند و به شکل مسطح تبدیل می‌گردند. آن‌ها بدون نشانی از کوچکترین شکست و خرابی دچار کرنش‌های خیلی بزرگی (تا ۴۰%) می شوند. بازگشت پذیریِ تغییر شکل‌ها، مثلا کمانش، مستقیما در نانولوله های چندلایه با استفاده از میکروسکوپ عبور الکترون[۶] ثبت شده است.[[۵]]

به تازگی نظریه جالبی برای رفتار پلاستیکی ‌ها ارائه شده است.[[۶]] طبق این نظر بسته‌های ۵و۷ تایی کربن( پنتاگون-هپتاگون) تحت کرنش زیاد دچار عیب در شبکه مولکولی می شوند و این ساختار ناقص در طول جسم حرکت می‌کند و این حرکت باعث کاهش قطر مقطعی خواهد شد. جدایش این نقصان‌ها گلویی شدن در نانولوله را به همراه خواهد داشت.  علاوه بر گلویی شدن مقطعی، در آن مقطع آرایش شبکه کربنی نیز تغییر خواهد کرد. این تغییرات در آرایش باعث می شود که میزان رسانش نانولوله کربنی تغییر یابد، این ویژگی می‌تواند منجر به کاربردی منحصر به فرد از نانولوله شود: نوع جدیدی از پروب، که با تغییرات در ویژگی‌های الکتریکی اش به تنش‌های مکانیکی پاسخ می‌دهد.[[۷]]

 

نانولوله‌های کربنی و کامپوزیت‌های پلیمری

مهم‌ترین کاربرد نانولوله‌های کربنی، که بر اساس ویژگی‌های مکانیکی آن‌ها باشد، استفاده از آن‌ها به عنوان تقویت کننده در مواد کامپوزیتی است. اگرچه استفاده از کامپوزیت‌های پلیمری پرشده با نانولوله یک محدوده کاربردی مشخص از این مواد است، اما آزمایشات موفقیت آمیز زیادی در تایید مفیدتر بودن نانولوله‌های کربنی نسبت به فیبرهای معمول کربنی، وجود ندارد؛ مشکل اصلی برقرار نمودن یک ارتباط خوب بین نانولوله و شبکه پلیمری و رسیدن به انتقال بار مناسب از شبکه به نانولوله‌ها در حین بارگذاری است. دلایل آن دو جنبه اساسی دارد: اول نانولوله‌ها صاف بوده و نسبت طولی‌ای[۷] (طول به قطر) برابر با رشته‌های پلیمری دارند. دوما نانولوله‌ها تقریبا همیشه به صورت توده‌های به هم پیوسته تشکیل می‌شوند که رفتار آن‌ها در مقابل بار، نسبت به نانولوله‌های مجزا، کاملا متفاوت است.

 گزارشات متناقضی از مقاومت اتصال در کامپوزیت‌های پلیمر-نانولوله وجود دارد.[[۸],[۹]] نسبت به پلیمر استفاده شده و شرایط عملکرد، مقاومت اندازه‌گیری شده متفاوت است. گاه گسست در لوله‌ها دیده شده است که نشانه‌ای از پیوند قوی در اتصال نانولوله-پلیمر است، و گاه لغزش لایه‌های نانولوله‌های چند لایه و جدایش آسان آن‌ها دیده شده که دلیلی بر پیوند اتصال ضعیف است. در نانولوله‌های تک لایه سر خوردن لوله‌ها بر روی یکدیگر را عامل کاهش مقاومت ماده می‌دانند. برای ماکزیمم کردن اثر تقویت کنندگی نانولوله‌ها در کامپوزیت‌های با مقاومت بالا، بایستی که توده های نانولوله در هم شکسته شده و پخش شوند و یا اینکه به صورت شبکه مربعی[۸]  درآیند تا از سرخوردن جلوگیری کنیم. علاوه برآن بایستی سطح نانولوله‌‌ها تغییر داده شود، ضابطه‌مند[۹] گردند، تا اتصال محکمی بین آن‌ها و رشته‌های پلیمری اطرافشان ایجاد شود.

استفاده از نانولوله‌های کربنی در کامپوزیت‌هایی با ساختار پلیمری فواید مشخص و روشنی دارد. تقویت کنندگی با نانولوله به خاطر جذب بالای انرژی طی رفتار انعطاف‌پذیر الاستیک آن‌ها میزان سفتی[۱۰]  کامپوزیت را افزایش می دهد؛ این ویژگی مخصوصا در شبکه‌های سرامیکی کامپوزیتی برپایه نانو اهمیت می‌یابد. چگالی کم نانولوله‌ها ، در مقایسه با استفاده از فیبرهای کوچک کربنی، یک ویژگی بسیار خوب دیگری در این کامپوزیت‌ها می‌باشد.نانولوله‌ها در مقایسه با فیبرهای کربنی معمول، تحت نیروهای فشاری کارایی بهتری ازخود نشان می‌دهند، که به خاطر انعطاف‌پذیری و عدم تمایل به شکست آن‌ها تحت نیروی فشاری است.تحقیقات تازه نشان داده اند که استفاده از کامپوزیت نانولوله‌کربنی چندلایه و پلیمر کاهنده زیستی[۱۱] (مانند PLA[12]) در رشد سلول‌های استخوانی[۱۳]، بخصوص در تحریک الکتریکی کامپوزیت، بسیار کارآمدتر ازفیبرهای کربنی هستند.

 

 

نانو لوله های کربنی

شکل(۱) a) تصویر SEM از صفحه نانولوله‌های کربنی b) تصویر شماتیک از نحوه قرار گرفتن صفحه پیوسته‌ نانولوله‌ها‌ در محلول الکترولیت و چگونگی خنثی سازی بارها.[۱۰]

 

[۱۴]

یکی دیگر از ویژگی جالب نانولوله‌های کربنی قابلیت و کارآمدی آن‌ها در تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی (تحریک[۱۵]) می‌باشدکاربرد نانو لوله‌ها در حسگرهای تعمیم یافته و قطعات محرک[۱۶]،که از ویژگی منحصربه فرد الکتریکی و مکانیکی آن‌ها ناشی می‌شود، از یک طرف ونسبت طول به قطر بسیار بالای آن‌ها از طرف دیگر، امکان تولید وسایل ماکرو مقیاس از آن‌ها را به راحتی میسر کرده است.[[۱۰]]  ترکیب حسگرها-محرک ها در «ماهیچه‌های مصنوعی» با مقاومت و سفتی[۱۷]  منحصر به فرد آن‌ها و ولتاژ تحریک نسبتا پایین آن‌‌ها (~۱۰V) قابلیت‌های زیادی را به این محصولات می‌دهد.[[۱۱]]

تحریک نانولوله با جریان الکتریکی به دلیل انبساط هندسی پیوند کووالانسی کربن-کربن در اثر انتقال بار به درون نانولوله ایجاد می‌شود. محرک‌ها نیروی محرکه بسیاری از اجسام طبیعی و سازه‌های ساخت بشر را در مقیاس‌های مختلف تامین می‌کند. از سازه‌های فضایی و ربات‌ها در مقیاس ماکرو گرفته تا وسایل جراحی در مقیاس میکرو.  محرک‌هایی که بر پایه مواد پیشرفته‌ای چون پیزو- و فرو- الکتریک‌ها و آلیاژهای حافظه‌دار کار می‌کنند، کاربردهای بسیاری در وسایل جدید بخصوص ابزاردقیق[۱۸] پیدا کرده‌اند[[۱۲]]

اولین کاربرد نانولوله‌ها به عنوان جزء تحریک شونده در سال ۱۹۹۹ توسط Baughman مطرح شد.[[۱۳]] او اولین کاربرد نانولوله‌ها را برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی گزارش کرد: محرک شامل صفحه‌هایی از نانولوله‌های کربنی تک‌لایه به عنوان دو الکترود درون الکترولیت یک فوق خازن است. ساختار ورقه‌ها به صورت بسته‌های درهم پیچیده نانولوله‌های کربنی است. تغییرات ولتاژ اعمالی باعث تزریق بارالکتریکی به نانولوله‌ها می‌شود[[۱۴]] که در محل تماس نانولوله‌-الکترولیت با جانشینی یون‌های الکترولیت جبران می‌شود. تغییرات اندازه در راستای پیوندهای کووالانسی است که در اثر تزریق بار ایجاد می‌شود.[[۱۵]](شکل۱)

 

 

تصویر نوریاز پنس نانومتری در ولتا‍‍‍ژهای مختلف

شکل(۲) تصویر نوریاز پنس نانومتری در ولتا‍‍‍ژهای مختلف. هنگامی که به ولتاژ آستانه می‌رسد اثر الکترواستاتیک نانولوله‌ها را به هم می‌بندد. با اعمال پتانسیل منفی نسبت به زمین نانولوله‌ها از یکدیگر جدا خواهند شد..[۱۰]

 

اثرات تحریک لوله‌های مجزا را می‌توان جهت ساخت نانوپنس‌ها بکاربرد.(شکل ۲) استفاده از نانوپنسهایی که از نانولوله‌های کربنی مجزا ساخته شده‌اند می‌تواند منجر به کشف راه‌هایی حهت دستکاری در مقیاس نانو شود که راهی برای گسترش وسایل نانویی می‌باشد. نانولوله‌ها با لایه‌نشانی به الکترودهای فلزی چسبانده می‌شوند و با اعمال ولتاژ مستقیم دو الکترود مانند یک گیره به یکدیگر نزدیک می‌شوند.
 

فیلترهای نانولوله‌های کربنی

با استفاده از روش تجزیه حرارتی پیوسته (شکل۳)  می‌توان استوانه‌های توخالی با قطر یک سانتی‌متر و طولی تا چندین سانتی‌متر تولید کرد که دیواره های آن از نانولوله‌های چندلایه (با طول ۳۰۰µm تا ۵۰۰µm)  که به طور منظم به صورت شعاعی در کنار هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است.[[۱۶]] این ماکرولوله‌های ساخته شده از نانولوله‌‌های کربنی پایداری مکانیکی بالایی دارند. در آزمایش کشش که در جهت محور ماکرولوله انجام شد مدول الاستیسیته‌ ۵۰MPa و مقاومت کششی‌ ۲٫۲MPa برای این لوله بدست آمد. ماکرولوله می‌تواند اختلاف فشار درون و بیرون قابل قبولی را نیز تحمل کند( فشار درونی ۰٫۰۱mbar تا فشار خارجی ۱atm)

این لوله را می‌توان در جدا کردن هیدروکربن‌های سنگین CmHn (m>12) از هیدروکربن‌های سبک‌ترمثل نفت CmHn (n=2m+2, m=1-12) استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای این فیلتر استفاده از آن در باکتری‌ها از آشامیدنی است. یکی از معمول‌ترین باکتری آلوده کننده آشامیدنی Escherichiacoli است که طولی بین ۲۰۰۰nm تا ۵۰۰۰nm و عرضی از۴۰۰nm تا ۶۰۰nm دارد. آزمایشات نشان می‌دهد که فیلتر نانولوله‌ می‌تواند باکتری را کاملا از جدا نماید.[[۱۷]]برای اطمینان از فیلتر شدن کامل باکتری آب فیلتر شده و فیلتر نشده یک شب در دمای ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند و در نهایت دیده می‌شود که باکتری‌‌ها در آب فیلتر نشده رشد کرده‌اند ولی چنین رشدی در آب فیلترشده دیده نمی‌شود.( شکل(۴) روش و نتایج آن را نشان می‌دهد) در این روش سرعت سیال ۱,۱mlmin-1cm-2 است.

 

ساخت لوله ماکرو مقیاس از نانولوله‌‌های کنار هم مرتب شده

شکل(۳) ساخت لوله ماکرو مقیاس از نانولوله‌‌های کنار هم مرتب شده. a) شکل شماتیک دستگاه تولید نانولوله‌های مرتب شده به صورت شعاعی. مخلوط بنزن و فروسین با گاز آرگون به عنوان حامل توسط یک نازل به درون لوله کواترز اسپری می‌شود. دمای کوره ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد است. نحوه چیده شدن نانولوله‌ها در کنار هم کاملا به سایز نازل و سرعت جریان سیال وابسته است. با نفوذ دادن دقیق به لایه درونی لوله کوارتز لوله ماکرو تولید شده را خارج می‌کنند. b) عکس لوله ماکرو تولید شده و اندازه تقریبی آن. c) عکس SEM[19] از ماکرولوله که در آن نانولوله‌هایی که به صورت شعاعی در کنار هم منظم شده‌اند دیده می‌شود.( مقیاس ۱mm) [15]

 

 

یکی از مهم‌ترین برتری‌های فیلترهای نانولوله نسبت به فیلترهای غشایی معمولی این است که آن‌ها را می‌توان به سادگی و بارها بعد از استفاده تمیزکرده و با یک تمیزکاری مافوق صوتی ساده (در دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ دقیقه) این فیلترها را به شرایط و کارایی فیلترکننده‌گی اولیه‌شان بازگرداند.

این میزان دقت در جداسازی را می‌توان از یک طرف به دلیل تخلخل نانومتری در این فیلتر و از طرف دیگر رفتار جذب گزینشی[۲۰] نانولوله‌ها، دانست. جداسازی بیشتر در منفذ داخلی نانولوله رخ می‌دهد هرچند که منافذ خالی بین لوله‌ها را نیز نباید از یاد برد. یکی دیگر از برتری‌های فیلترهای نانولوله‌ای پایداری حرارتی آن‌هاست که این امکان را به ما می‌دهد تا حتی در دمای ۴۰۰ºC نیز از آن‌ها استفاده کرد در صورتی که فیلتر‌های پوسته‌ای معمولی حداکثر تا دمای ۵۲ºC می‌توانند کارایی داشته باشند.

 

جدایی باکتری‌ها با فیلتر نانولوله‌ کربنی

شکل(۴) جدایی باکتری‌ها با فیلتر نانولوله‌ کربنی. a) محلول فیلتر نشده  شامل باکتریE-coli. رنگ کدر صورتی روشن نشان وجود باکتری است. b) مجموعه رشد یافته از باکتری‌ها (با فلش نشان داده شده است) به خاطر محیط آلوده آب. c) دستگاه تصفیه آب. آب آلوده از سمت فلش عمودی وارد ماکرو لوله‌ای که انتهای آن را مسدود کرده‌ایم می‌شود و آب تصفیه شده از جداره‌های استوانه از محل فلش‌های افقی خارج می‌شود. d) آب تصفیه شده که دارای رنگ شفاف نسبت به لوله اولیه است که نشان عدم حضور باکتری است. e) ظرف حاوی آب تصفیه شده است و مدتی نگهداری شده است، همانگونه که مشاهده می‌شود نشانی از وجود باکتری موجود نیست.

 

 

نتیجه گیری

 با اینکه این مقاله تنها به بخش بسیار محدودی از کاربردهای نانوفناوری در صنایع پرداخته است اما با همین میزان کم نیز به خوبی روشن است که گسترش این فناوری و محصولات آن تا چه اندازه تحولات شگرفی را در زمینه‌های گوناگون مهندسی ایجاد کرده و خواهد نمود. بنابراین مهندسان آینده ما علاوه بر اینکه باید با علم مهندسی در زمینه تخصصی خود آشنایی داشته باشند باید مواد و قابلیت‌های جدیدی که فناوری نانو ایجاد می‌کند را نیز بشناسند.

 

 

 [۱]  دانشجوی کارشناسی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر.

[۲] Carbon NanoTube (CNT)

[۳] Iijma

[۴] Structural

[۵] SEM: Scanning Electron Microscopy

[۶] TEM: Transmission Electron Microscopy.

[۷] Aspect Ratio

[۸] Cross-link

[۹] Functionalize

[۱۰] thoughness

[۱۱] Biodegradable

[۱۲] Polylactic Acid

[۱۳] osteointegration

[۱۴] Nanoactuators

[۱۵] actuation

[۱۶] actuators

[۱۷] Stiffness

[۱۸] Precision positioning device

[۱۹] Scanning Electron Microscopy

[۲۰] Selective adsorptionمنابع و ماخذ:

 

[۱] S. Iijima, Nature (London) 354 (1991).

[۲]MMJ. Treacy, TW. Ebbesen, JM. Gibson, Nature, 381 678–۶۸۰ (۱۹۹۶).

[۳] M.F. Yu, O. Lourie, M.J. Dyer, K. Moloni, T.F. Kelly, R.S. Ruoff, Science, 287, 637-640 (2000).

[۴] M.R. Falvo, C.J. Clary, R.M. Taylor, V. Chi, F.P. Brooks, S. Washburn, R. Superfine, Nature 389, 582 (1997).

[۵] P.M. Ajayan, Chemical Reviews, 99, 1787, (1999).

[۶] B.I. Yakobson, Appl. Phys. Lett., 72, 918 (1998).

[۷] P.M. Ajayan, O. Z. Zhou, SpringerVerlag, (2001).

[۸] L.S. Schadler, S.C. Giannaris, P.M. Ajayan, Appl. Phys. Lett., 73, 3842 (1998).

[۹] Bower, R. Rosen, L. Jin, J. Han, O. Zhou, Appl. Phys. Lett. 74, 3317 (1999).

[۱۰]A. Minett, J. Fr_aysse, G. Gang, G.T. Kim, S. Roth, Current Applied Physics, (2001)

[۱۱] E. J. Mele, P. Kral, Physical Review Letters, 885 (2002).

[۱۲] J.E. Huber, N.A. Fleck, M.F. Ashby, Proceedings of the Royal Society of London A 453 (1997).

[۱۳] R.H. Baughman, C.X. Cui, A.A. Zakhidov, Z. Iqbal, G.M. Spinks, G.G. Wallace, A. Mazzoldi, D. De Rossi, A.G. Rinzler, O. Jaschiniski, S. Roth, M. Kertesz, Science 284 (1999).

[۱۴] M. Kertesz, G. Sun, J. Kurti, R.H. Baughman, ACS, 22 Aug. (1999).

[۱۵] G. Sun, M. Kertesz, J. Kurti, R.H. Baughman, ACS, 20 Aug. (2000).

[۱۶] A. SRIVASTAVA, O.N. SRIVASTAVA, S. TALAPATRA, R.VAJTAI, P. M. AJAYAN, Nature, 610-684 (2004)

[۱۷] J. G. Collee, A.G. Fraser, B.P.  Marimion, A. Simmons, Churchill Livingston, New York, (1996).

 

QR: کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنیارسال نظر

نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن و پیام شما:

 

 • چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱